Advertisement
If you have a new account but are having problems posting or verifying your account, please email us on hello@boards.ie for help. Thanks :)
Hello all! Please ensure that you are posting a new thread or question in the appropriate forum. The Feedback forum is overwhelmed with questions that are having to be moved elsewhere. If you need help to verify your account contact hello@boards.ie

cost of beef nuts

2

Comments

  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 6,326 ✭✭✭Farmer Pudsey


    reilig wrote: »
    How many farmers on here are feediing a basic ration?

    In my own experiencee, a basic ration is only suitable for to supplement fodder when there is a shortage.

    Ration is one of those things where the cheapest one is not always the best - It's important to know what is in each ration before you compare them by price!! Farmers aren't fools, most know what's in the ration that they feed. They also know the performance to expect from a ration - if they don't get it they will quickly change regardles of price!


    Look at the price of straights in this weeks journal

    Barley 200/ton
    Maize 220/ton
    Rapeseed meal 275/ton
    Sunflower meal 230/ton

    When I talk about a good basic ration I am talking about a ration with made of a high percentage barley, soya hulls, Maize, rapeseed meal, corn gluten, distillers grain. etc


    It should be possible to buy a ration in bags at 270/ton. I know a lad collecting a ration at 260/ton in 20 bag lots from a mill. He goes once ever 3-4 weeks for the winter. I know another farmer that is pricing a pallet delivered (70 bags) for around 270/ton.

    And a lot of farmers are idiots where buying ration's and fertilizer is concerned along with other farm inputs.

    To store cattle I would have no issue feeding a Barley, soya hulls and sunflower meal if it was coming in at less than 250/ton in bags if I bought a baged ration. I would have a huge issue with paying over 300/ton for Barley beetpulp and rapeseed meal.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 4,886 ✭✭✭mf240


    Would you consider sunflower anything other than a filler.

    Would a four way mix of distillers, maize, barley and soya hulls be good enough for finishing 2 1/2 year old cattle and cull cows.

    And how much should it cost.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 177 ✭✭pat73


    I would agree with bob Charles about molasess.Im using eco-maize this year which is high in protein along with my own made up ration of barley maize and a cheap ration.I just throw the molasses in to the trough and the ration on top.I can see the difference in the last week since I started using the molasses again.When I go down the fields to check them at night they are all chewing the cud happy out.I think their coat has got shiny as well but that could be all the rain.I use cane molasses with the ration for finishing and I think it works for me.I get the eco-maize for 188 a tonne and 207 for cane molasses.I get barley for 5 euro a bag for a 20kg bag,a 25kg bag of maize for 6.50 and a cheap course ration for 6.30 which works out at 6.35 combined I think plus molasses.Always looking for better value on straights but not into it big enough to buy bulk.I got a british fresian killed last week which was born march 2012 and he killed out 313kg cold weight.There was more in him but he was killed to pay a bill.Every one has a different system and if we probably ad up all the costs its more like a saving scheme than making money.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 828 ✭✭✭TUBBY


    mf240 wrote: »
    Would you consider sunflower anything other than a filler.

    Would a four way mix of distillers, maize, barley and soya hulls be good enough for finishing 2 1/2 year old cattle and cull cows.

    And how much should it cost.

    Sunflower is purely a filler.

    your four way mix would be good once the highest quantity is maize.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 6,326 ✭✭✭Farmer Pudsey


    mf240 wrote: »
    Would you consider sunflower anything other than a filler.

    Would a four way mix of distillers, maize, barley and soya hulls be good enough for finishing 2 1/2 year old cattle and cull cows.

    And how much should it cost.

    Yes I would consider it a filler however there are worse fillers and if it came at the right price I would have no issue with it or nay other feed stuff in a diet.

    In finishing cattle yes the above would be grand just to beware if using a lot of maize in the diet it slows down the rumen in cattle so a little wheat can solve this issue.

    I have a ration Maize, rapeseed meal, Gluten soyahulls molasses minerals and limestone flour coming in at 240/ton in a ration form


  • Advertisement
  • Closed Accounts Posts: 7,401 ✭✭✭reilig


    Look at the price of straights in this weeks journal

    Barley 200/ton
    Maize 220/ton
    Rapeseed meal 275/ton
    Sunflower meal 230/ton

    When I talk about a good basic ration I am talking about a ration with made of a high percentage barley, soya hulls, Maize, rapeseed meal, corn gluten, distillers grain. etc


    It should be possible to buy a ration in bags at 270/ton. I know a lad collecting a ration at 260/ton in 20 bag lots from a mill. He goes once ever 3-4 weeks for the winter. I know another farmer that is pricing a pallet delivered (70 bags) for around 270/ton.

    And a lot of farmers are idiots where buying ration's and fertilizer is concerned along with other farm inputs.

    To store cattle I would have no issue feeding a Barley, soya hulls and sunflower meal if it was coming in at less than 250/ton in bags if I bought a baged ration. I would have a huge issue with paying over 300/ton for Barley beetpulp and rapeseed meal.

    Those prices are off the ship.

    Do you honestly expect to have straights transported from the port, mixed, rolled etc, bagged, palleted and delivered out for free. The miller has to get his cut too.

    Show me a quality ration made from of a high percentage barley, soya hulls, Maize, rapeseed meal, corn gluten, distillers grain. etc
    for 7 euro a bag and me and thousands of other farmers will jump at it. You can buy cheap feed with small amounts of these ingredients, but a good quality one - not in this area anyway!

    I don't know too many idiot farmers - they've been in this game a long time and if they were idiots they would have gone out of busiiness a long time ago.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 6,326 ✭✭✭Farmer Pudsey


    reilig wrote: »
    Those prices are off the ship.

    Do you honestly expect to have straights transported from the port, mixed, rolled etc, bagged, palleted and delivered out for free. The miller has to get his cut too.

    Show me a quality ration made from of a high percentage barley, soya hulls, Maize, rapeseed meal, corn gluten, distillers grain. etc
    for 7 euro a bag and me and thousands of other farmers will jump at it. You can buy cheap feed with small amounts of these ingredients, but a good quality one - not in this area anyway!

    I don't know too many idiot farmers - they've been in this game a long time and if they were idiots they would have gone out of busiiness a long time ago.

    I bought bagged rations for a good few years, I was able to buy in 2 ton lots 20-30 euro/ton cheaper than the local co-op delivered. I knew a lad that could collect at around the same price in half ton lots. It was a better ration than the local co-op nut.

    The biggest issue with farmers is going down to local co-op once a week with the 50 euro/note in the hand during the winter. If you think this is not happening you are deluding yourself.

    I stored ration for years in an old cow box( and I mean old) I had to source it in plastic bags yet I still got a good ration. Farming is always about cost. The average farmer feeding 1/4 ton to weanling/stores over the winter often fails to look at cost. He thinks that it is only a 10/head using a pour-on rather than injecting maybe 5/head. Buying fertilizer by the half ton 5/head. Getting other bit and pieces from local co-op 5-10/head.

    At the end of this he could be saving 25+/head on 20 weanlings this is 500 euro. A farmers most important friend is his pocket.


  • Closed Accounts Posts: 7,401 ✭✭✭reilig


    I bought bagged rations for a good few years, I was able to buy in 2 ton lots 20-30 euro/ton cheaper than the local co-op delivered. I knew a lad that could collect at around the same price in half ton lots. It was a better ration than the local co-op nut.

    The biggest issue with farmers is going down to local co-op once a week with the ?50 euro/note in the hand during the winter. If you think this is not happening you are deluding yourself.

    I stored ration for years in an old cow box( and I mean old) I had to source it in plastic bags yet I still got a good ration. Farming is always about cost. The average farmer feeding 1/4 ton to weanling/stores over the winter often fails to look at cost. He thinks that it is only a 10/head using a pour-on rather than injecting maybe 5/head. Buying fertilizer by the half ton 5/head. Getting other bit and pieces from local co-op 5-10/head.

    At the end of this he could be saving 25+/head on 20 weanlings this is 500 euro. A farmers most important friend is his pocket.


    I agree with all of the above. However, buying the lowest price ration available does not usually end up with more money in the farmers pocket in the long term. There are huge variances in animal performance when you compare animals Fed on a cheap ration in comparison to animals Fed on more expensive ones.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 6,326 ✭✭✭Farmer Pudsey


    reilig wrote: »
    I agree with all of the above. However, buying the lowest price ration available does not usually end up with more money in the farmers pocket in the long term. There are huge variances in animal performance when you compare animals Fed on a cheap ration in comparison to animals Fed on more expensive ones.

    Expensive ration do not make them better. Talking to a lad today was quoted 185/ton for rolled barley delivered into yard. Would imagine that mills are buying in barley cheaper than this. Can see no reason why good quality bag rations cannot be bought for 260/ton


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 828 ✭✭✭TUBBY


    Lads and lassies. Just to get back to prices and composition, got quote today of 265 for 14% ration blown in. 8 ton from Boyle. Barley and maize main components with high energy. like good all rounder.

    Anyone have better price for all rounder type meal.


  • Advertisement
  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 1,371 ✭✭✭john_cappa


    Weanling ration from arrabawn 275 tonne. Think its 16% protein. Any one rate this?


  • Closed Accounts Posts: 7,401 ✭✭✭reilig


    Can see no reason why good quality bag rations cannot be bought for 260/ton

    What ingredients would you expect in them for this price? Protein levels fats etc? Would it be for finishing or for weinlings?


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 6,326 ✭✭✭Farmer Pudsey


    reilig wrote: »
    What ingredients would you expect in them for this price? Protein levels fats etc? Would it be for finishing or for weinlings?

    Usually millers mix 5-6 ingredients for a myried od reasons. this would be a GP ration for weanlings or stores about 16%P. Barley and maize this year are the preferred energy sources. Rapeseed and distillers are the main protein sources this year.. Soyahulls citrus are the cheapest fibres sources. would not be upset if a bit of palm kernal or sunflower meal in it.

    What I get annoyed about in a ration is when I see Cottonseed, wheat feed and barley feed (bran in other words) high up in the list. This was happening whole sale last year. Would actually have no issue with buying wheatfeed(pollard) for weanlings at the right price it is 16%P and not too bad on energy, Two things about it one is that it is very dusty the second is that if this dust get on you it will give you a dermitis type itch(known as Pollard Itch)

    Earlier in this thread I put in what is in my finishing ration blown into a bin240/ton


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 859 ✭✭✭jomoloney


    (in desending order don't have %)

    maize, barley, maize gluten, soya hulls, rape seed meal, beet pulp, molasses, +minerals and vits.

    14% nut blown in bulk @ €270 /ton




    will be pricing weanling ration/ nut this coming week


  • Closed Accounts Posts: 1,246 ✭✭✭sheebadog


    I think people should realise that soya HULLS is just a cheap filler. Soya (hi-pro) is another kettle of fish altogether.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 859 ✭✭✭jomoloney


    sheebadog wrote: »
    I think people should realise that soya HULLS is just a cheap filler. Soya (hi-pro) is another kettle of fish altogether.


    without a useful source of fibre it will shoot out the back door

    some people put too much emphasis on protein forgetting fibre and energy

    martin ryan is one the most knowledgeable experts in this field


  • Closed Accounts Posts: 1,246 ✭✭✭sheebadog


    jomoloney wrote: »
    without a useful source of fibre it will shoot out the back door

    some people put too much emphasis on protein forgetting fibre and energy

    martin ryan is one the most knowledgeable experts in this field
    Straw is not that dear. Fibre is important, of course it is, but people on here think you need to buy it in a ration. First in a ration IMO should be maize.
    % protein is up to individuals needs.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 6,343 ✭✭✭bob charles


    sheebadog wrote: »
    Straw is not that dear. Fibre is important, of course it is, but people on here think you need to buy it in a ration. First in a ration IMO should be maize.
    % protein is up to individuals needs.

    straw is very dear as its basically fresh air with fibre, its robbing valuable space in the rumen if trying to pack in as much energy and protein as possible


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 6,326 ✭✭✭Farmer Pudsey


    sheebadog wrote: »
    I think people should realise that soya HULLS is just a cheap filler. Soya (hi-pro) is another kettle of fish altogether.

    Soya hulls are very under rate'ed product. It is about the only fibre source that is not sugar based therefore you have to useless of them. They are also hi-energy in a carbo-based as opposed to a sugar-based form. |They are a superb fibre base at grass and as a fibre source are the only one priced equall to barley. In a winter ration if citrus or beet pulp was a nice bit cheaper I would include but if the same price or during the summer soya hulls would be my choice.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 5,422 ✭✭✭just do it


    Jeez it seems you can make feeding cattle as complicated as you want. I think I'll stick to my fortnightly visit to my local independent merchant for a few bags of nuts, coal, briquettes, and usually a treat for the kids thrown in. I know I pay a bit more, but it's going to a local business as apposed to a co-op. I just did a back of envelope calculation and the difference works out at €10/cow. I'll stick with what I'm at for now. Still a lot more to be made/saved from increasing grazing days, improving grass and silage quality.


  • Advertisement
  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 1,847 ✭✭✭Brown Podzol


    It never ceases to amaze me that a $ a ton on feed in a big feedlot say feeding 100,000 cattle a year in America would lead to a small fortune and maybe the difference between a loss or a profit whereas here farmers are willing to pay top dollar for inferior feed in overpriced 25 kg bags to fatten a few bullocks. No criticism intended to posters here it is just a observation on human nature and the nature of business.


  • Closed Accounts Posts: 7,401 ✭✭✭reilig


    It never ceases to amaze me that a $ a ton on feed in a big feedlot say feeding 100,000 cattle a year in America would lead to a small fortune and maybe the difference between a loss or a profit whereas here farmers are willing to pay top dollar for inferior feed in overpriced 25 kg bags to fatten a few bullocks. No criticism intended to posters here it is just a observation on human nature and the nature of business.

    How much would you classify top dollar?
    What type of feed would you classify as inferior?

    Don't finish cattle here, but feed a good bit of ration - mostly above 16% protein.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 1,847 ✭✭✭Brown Podzol


    reilig wrote: »
    How much would you classify top dollar?
    What type of feed would you classify as inferior?

    Don't finish cattle here, but feed a good bit of ration - mostly above 16% protein.

    Maybe I didn't word my post properly to get my message across. In theory a euro is more important to the small guy, it's a bigger part of his income. A euro in the small guy's operation I suppose may only amount to a couple of hundred euro at the end of the year and therefore not worth the bother of chasing it, whereas in the big guy's operation a euro could be worth hundreds of thousands of euro and therefore worth chasing, it's a bit like comparing Tesco to a corner shop. A feed lot would have the expertise, facilities and buying power to test and formulate feed to get the cheapest gain whereas the smaller operator has to take what is in the bag, his operation can't afford feed bins, diet feeders etc.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 4,886 ✭✭✭mf240


    A lot of wisdom in this thread. Economy of scale is what your getting at podzol.

    The one thought that crossed my mind was if pudsey and rellig are ever in the que in front of me at the co op I'll be in for a long wait.


  • Closed Accounts Posts: 453 ✭✭caseman


    I'd like to here from some of the bigger finishers the importance of % protien, not a teagasc report.
    i've finished cattle an barley and silage, but i would'nt have enough experience to give advice.
    My current feed is barley soya hulls and distillers, heifers young bulls and weanling heifers getting this.


  • Closed Accounts Posts: 7,401 ✭✭✭reilig


    mf240 wrote: »
    A lot of wisdom in this thread. Economy of scale is what your getting at podzol.

    The one thought that crossed my mind was if pudsey and rellig are ever in the que in front of me at the co op I'll be in for a long wait.

    I don't buy from the co-op. 3 ton minimum delivery from me direct from the miller. Should save you the wait ;)


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 6,326 ✭✭✭Farmer Pudsey


    mf240 wrote: »
    A lot of wisdom in this thread. Economy of scale is what your getting at podzol.

    The one thought that crossed my mind was if pudsey and rellig are ever in the que in front of me at the co op I'll be in for a long wait.

    Unlikely to be behind me in the que either. Do not feed as much as Bob however get it delivered in 4-8 ton lots depwnding on time of year.

    caseman wrote: »
    I'd like to here from some of the bigger finishers the importance of % protien, not a teagasc report.
    i've finished cattle an barley and silage, but i would'nt have enough experience to give advice.
    My current feed is barley soya hulls and distillers, heifers young bulls and weanling heifers getting this.

    Protein is important cattle need it to digest contents of rumen. Young Bulls need it even more. Generally feed about a 13.5P ration to finishing cattle unless at grass where barley and soyahulls are sufficient.

    Talking to a sheep farmer about 8-10 years ago. He was feeding whole oats to sheep. He said it was ideal in a field as in wet weather you could actually drop it on top of water as it floated and sheep would pick it out. Ask him was he afraid that they would pass a lot of it in the dung

    His answer was a nut was 160/ton at the time this was arriving in at 100/ton they could not sh#t that much of it.

    It is ver easy to get traped into the conclusion that 2-3 euro/head do not matter but at the end of the year it can add up to thousands even in smallish operations.


  • Closed Accounts Posts: 7,401 ✭✭✭reilig


    Maybe I didn't word my post properly to get my message across. In theory a euro is more important to the small guy, it's a bigger part of his income. A euro in the small guy's operation I suppose may only amount to a couple of hundred euro at the end of the year and therefore not worth the bother of chasing it, whereas in the big guy's operation a euro could be worth hundreds of thousands of euro and therefore worth chasing, it's a bit like comparing Tesco to a corner shop. A feed lot would have the expertise, facilities and buying power to test and formulate feed to get the cheapest gain whereas the smaller operator has to take what is in the bag, his operation can't afford feed bins, diet feeders etc.

    I understand.

    However I believe that buying the cheapest of the cheap isn't always the best option (lada, belarus, etc). They will achieve what you want, but may not get you what you could have achieved if you had invested a small bit more.

    You'll convince yourself that by buying ration for your cattle, you are doing the best that you can do for them, but you may not be.

    Sometimes it pays to pay a few extra euro/dollar per ton to get a feed which will give your animals better growth returns and ultimately greater profits. When feeding weinlings, I calculate that on average every 1 euro of meal that I feed will add at least 2 euro to the sales price. So if I feed 50 euro of meal to a weinling, I would expect to get 100 euro for him than if he had got no meal at all. Similar figures would follow through to finishing cattle. Choosing the cheapest ration to get the highest weight gain is the most important thing. This is why millers have sale for all price ranges of feed and why not every farmer will go for the cheapest option available.

    So while careful spending is important, it's important not to penny pinch so much that performance suffers.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 105 ✭✭vinne


    Would a 50:50 mix of rolled barley and maize meal fed with straw and silage be ok for dried off incalf cows, and to fatten a few culls ?


  • Advertisement
  • Closed Accounts Posts: 453 ✭✭caseman


    Unlikely to be behind me in the que either. Do not feed as much as Bob however get it delivered in 4-8 ton lots depwnding on time of year.




    Protein is important cattle need it to digest contents of rumen. Young Bulls need it even more. Generally feed about a 13.5P ration to finishing cattle unless at grass where barley and soyahulls are sufficient.

    Talking to a sheep farmer about 8-10 years ago. He was feeding whole oats to sheep. He said it was ideal in a field as in wet weather you could actually drop it on top of water as it floated and sheep would pick it out. Ask him was he afraid that they would pass a lot of it in the dung

    His answer was a nut was 160/ton at the time this was arriving in at 100/ton they could not sh#t that much of it.

    It is ver easy to get traped into the conclusion that 2-3 euro/head do not matter but at the end of the year it can add up to thousands even in smallish operations.

    For growing animals % protein is important, but the finishing period my question was more aimed at, how low could you drop the % protein and how high of % energy could you included in the diet without causing problems.


Advertisement