Advertisement
If you have a new account but are having problems posting or verifying your account, please email us on [email protected] for help. Thanks :)
Hello all! Please ensure that you are posting a new thread or question in the appropriate forum. The Feedback forum is overwhelmed with questions that are having to be moved elsewhere. If you need help to verify your account contact [email protected]

Pre Season Intercounty Competitions 2023

  • 02-01-2023 10:49pm
    #1
    Registered Users Posts: 37,297 ✭✭✭✭


    'And we are back. The first intercounty results of 2023'

    Monday 2 January 2023

    Connacht SHL preliminary round

    Leitrim 4-23 Mayo 1-18, NUIG Connacht Air Dome - FT

    New York 3-28 Longford 0-16, NUIG Connacht Air Dome - FT

    Sligo 2-18 Roscommon 0-31, NUIG Connacht Air Dome - FT

    fixtures

    Tuesday 3 January

    Munster SHL round 1

    Waterford v Tipperary, Fraher Field, 7pm

    Wednesday 4 January

    O'Byrne Cup SF round 1

    Wexford v Kildare, Piercetown, 8pm

    Louth v Westmeath, Darver, 8pm

    Laois v Longford, Portarlington, 8pm

    Carlow v Meath, Netwatch Cullen Park, 8pm

    Wicklow v Dublin, Baltinglass, 8pm

    McGrath Cup SF round 1

    Cork v Kerry, Páirc Uí Rinn, 7pm

    Limerick v Waterford, Rathkeale, 7pm

    Dr McKenna Cup SF round 1

    Monaghan v Down, TBC, 7.30pm

    Tyrone v Fermanagh, O'Neill's Healy Park, 7.30pm

    Armagh v Antrim, Athletic Grounds, 7.30pm

    Connacht SHL semi-finals

    Leitrim v Roscommon, NUIG Connacht Air Dome, 5pm

    New York v Galway Development, NUIG Connacht Air Dome, 7pm

    Thursday 5 January

    Munster SHL round 1

    Kerry v Cork, Austin Stack Park, 7pm

    Kehoe Cup SH round 1

    Kildare v Carlow, Hawkfield, 8pm

    Wicklow v Meath, Bray Emmets, 8pm

    Friday 6 January

    Connacht FBD SF round 1

    Leitrim v Galway, NUIG Connacht Air Dome, 7pm

    Saturday 7 January

    O'Byrne Cup SF round 2

    Westmeath v Wexford, The Downs, 2pm

    Kildare v Louth, Newbridge, 2pm

    Longford v Carlow, Glennon Bros Pearse Park, 2pm

    Meath v Laois, Páirc Tailteann, 2pm

    Offaly v Wicklow, O'Connor Park, 2pm

    Walsh Cup SH round 1

    Dublin v Antrim, Parnell Park, 2pm

    Connacht SHL final

    Leitrim or Mayo or Sligo or Roscommon v New York or Longford or Galway Development, NUIG Connacht Air Dome, 7pm

    Sunday 8 January

    McGrath Cup SF round 2

    Waterford v Tipperary, Fraher Field, 1.30pm

    Kerry v Clare, Austin Stack Park, 2pm

    Dr McKenna Cup SF round 2

    Down v Donegal, Páirc Esler, 1.30pm

    Fermanagh v Derry, Brewster Park, 1.30pm

    Antrim v Cavan, Portglenone, 1.30pm

    Walsh Cup SH round 1

    Galway v Westmeath, Ballinasloe, 2pm

    Laois v Wexford, Mountrath, 2pm

    Kilkenny v Offaly, Callan, 2pm

    Munster SHL round 2

    Tipperary v Clare, MacDonagh Park, Nenagh, 1.30pm

    Kehoe Cup SH round 2

    Carlow v Wicklow, Netwatch Cullen Park, 2pm

    Meath v Down, Kilskyre, 2pm

    Wednesday 11 January

    O'Byrne Cup SF round 3

    Wexford v Louth, Hollymount, 8pm

    Westmeath v Kildare, Kinnegad, 8pm

    Laois v Carlow, Stradbally, 8pm

    Meath v Longford, Ashbourne, 8pm

    Dublin v Offaly, Parnell Park, 8pm

    Dr McKenna Cup SF round 3

    Derry v Tyrone, Owenbeg, 7.30pm

    Donegal v Monaghan, Ballybofey, 7.30pm

    Cavan v Armagh, Kingspan Breffni, 7.30pm

    Friday 13 January

    Connacht FBD FL semi-final

    Sligo v Roscommon, NUIG Connacht Air Dome, 7pm

    Saturday 14 / Sunday 15 January

    Dr McKenna Cup SF semi-finals

    Saturday 14 January

    Connacht FBD FL semi-final

    Mayo v Leitrim or Galway, NUIG Connacht Air Dome, 7pm

    McGrath Cup SF round 3

    Tipperary v Limerick, Templetuohy, 2pm

    Walsh Cup SH round 2

    Westmeath v Antrim, TEG Cusack Park, 1pm

    Sunday 15 January

    O'Byrne Cup SF semi-final

    Group A winners (Kildare, Louth, Westmeath or Wexford) v Group C winners (Dublin, Wicklow, or Offaly), TBC, TBC

    McGrath Cup SF round 3

    Clare v Cork, Cooraclare, 1.30pm

    Walsh Cup SH round 2

    Dublin v Galway, Parnell Park, 2pm

    Laois v Kilkenny, Rathdowney, 2pm

    Offaly v Wexford, Birr, 2pm

    Munster SHL round 3

    Clare v Waterford, Sixmilebridge, 2pm

    Munster SHL round 2

    Cork v Limerick, Páirc Uí Rinn, 2pm

    Kehoe Cup round 3

    Down v Carlow, Abbottstown, 2pm

    Wicklow v Kildare, Aughrim, 2pm

    Tuesday 17 January

    Munster SHL round 3

    Limerick v Kerry, Rathkeale, 7pm

    Wednesday 18 January

    McGrath Cup SF final

    Group A winners (Clare, Cork or Kerry) v Group B winners (Limerick, Tipperary or Waterford), TBC, 7pm

     Friday 20 January

    Connacht FBD FL final

    Sligo v Roscommon v Mayo or Leitrim or Galway, NUIG Connacht Air Dome, 7pm

    O'Byrne Cup SF final

    Group A winners or Group C winners v Group B winners (Longford, Carlow, Meath or Laois), TBC, TBC

     Saturday 21 January

    Dr McKenna Cup SF final

    Walsh Cup SH round 3

    Antrim v Galway, Darver, 2pm

    Wexford v Kilkenny, Chadwicks Wexford Park, 6pm

     Sunday 22 January

    Walsh Cup SH round 3

    Offaly v Laois, O'Connor Park, 2pm

    Westmeath v Dublin, TEG Cusack Park, 2pm

    Munster SHL final

    Group A winners (Clare, Tipperary or Waterford) v Group B winners (Cork, Kerry or Limerick), TBC, TBC

    Kehoe Cup SH round 4

    Carlow v Meath, Netwatch Cullen Park, 2pm

    Kildare v Down, Newbridge, 2pm

    Saturday 28 January

    Walsh Cup SH final

    Group 1 winners (Antrim, Dublin, Westmeath or Galway) v Group 2 winners (Kilkenny, Laois, Wexford or Offaly) Croke Park, 3pm

    Kehoe Cup SH round 5

    Meath v Kildare, Rathmolyon, 1pm



Comments

Advertisement