Advertisement
Help Keep Boards Alive. Support us by going ad free today. See here: https://subscriptions.boards.ie/.
If we do not hit our goal we will be forced to close the site.

Current status: https://keepboardsalive.com/

Annual subs are best for most impact. If you are still undecided on going Ad Free - you can also donate using the Paypal Donate option. All contribution helps. Thank you.
https://www.boards.ie/group/1878-subscribers-forum

Private Group for paid up members of Boards.ie. Join the club.

Countdown continued

11112141617164

Comments

  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 289 ✭✭HairyCabbage


    Niska wrote: »
    2 5 9 9 50 100

    747

    (100-(50/5)-9+2)*9=747

    2 4 4 10 25 100

    632


  • Posts: 25,909 ✭✭✭✭ [Deleted User]


    (100-(50/5)-9+2)*9=747

    2 4 4 10 25 100

    632
    100-25+4 = 79
    79*4*2 = 632



    921
    1 3 5 5 8 75


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 759 ✭✭✭wijam


    921
    1 3 5 5 8 75
    (5 + 3) * 5 = 40
    (75 + 40) * 8 = 920 + 1 = 921

    N 3 5 7 9 10 50
    T 713


  • Registered Users, Registered Users 2, Paid Member Posts: 2,502 ✭✭✭Niska


    wijam wrote: »

    N 3 5 7 9 10 50
    T 713

    (5 + 9) * 50 + 10 + 3 = 713

    ===============================

    3 4 6 8 8 50

    813


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 759 ✭✭✭wijam


    Niska wrote: »
    3 4 6 8 8 50

    813

    (8 + 8) * 50 + 6 + 4 + 3 = 813

    N 3 5 6 7 8 25
    T 388


  • Advertisement
  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 5,480 ✭✭✭Chancer3001


    Niska wrote: »
    (5 + 9) * 50 + 10 + 3 = 713

    ===============================

    3 4 6 8 8 50

    813

    8+8 = 16

    16 x 50 = 800

    6+4+3 = 13

    800+13=813


    1 3 5 7 8 25

    T - 388


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 1,003 ✭✭✭Ciaran


    8+8 = 16

    16 x 50 = 800

    6+4+3 = 13

    800+13=813


    1 3 5 7 8 25

    T - 388
    25 * 8 * (3 - 1) - 7 - 5 = 388


    3 6 7 2 9 75
    653


  • Registered Users, Registered Users 2, Paid Member Posts: 2,502 ✭✭✭Niska


    Ciaran wrote: »
    25 * 8 * (3 - 1) - 7 - 5 = 388


    3 6 7 2 9 75
    653

    (75 - 3) * 9 = 648 + 7 -2 = 653

    ==============================

    2 4 5 7 9 9

    626


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 345 ✭✭sleepyholland


    Niska wrote: »
    2 4 5 7 9 9

    626

    2x5 = 10
    7x9 = 63
    10 x 63 = 630
    630-4 = 626


    100 25 6 2 8 3

    353


  • Registered Users, Registered Users 2, Paid Member Posts: 2,502 ✭✭✭Niska




    100 25 6 2 8 3

    353[/QUOTE]

    (8 + 6) * 25 =350 + 3 =353


    ==============================

    2 4 5 7 9 9

    181


  • Advertisement
  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 14,967 ✭✭✭✭The Lost Sheep


    Niska wrote: »


    100 25 6 2 8 3

    353

    (8 + 6) * 25 =350 + 3 =353


    ==============================

    2 4 5 7 9 9

    181
    [/QUOTE]7 - 2 = 5
    5 x 5 = 25 x 4 = 100 + (9x9) = 181

    1, 4, 6, 7, 9, 10
    688


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 2,671 ✭✭✭exaisle



    1, 4, 6, 7, 9, 10
    688

    (4x9)+7 = 43
    10+6=16

    16 x 43 = 688


    1,5,7,8,25,75

    216


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 3,476 ✭✭✭vandriver


    exaisle wrote: »
    (4x9)+7 = 43
    10+6=16

    16 x 43 = 688


    1,5,7,8,25,75

    216

    25+(7-5)*8

    1,5,4,4,25,50

    637


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 2,671 ✭✭✭exaisle


    vandriver wrote: »
    25+(7-5)*8

    1,5,4,4,25,50

    637

    (50-1)*(4+4+5)

    4,5,6,9,75,100

    383


  • Registered Users, Registered Users 2, Paid Member Posts: 2,502 ✭✭✭Niska


    exaisle wrote: »

    4,5,6,9,75,100

    383

    (4 * (75 - 5)) = 280 + 100 + 9 -6 = 383

    ====================

    4,5,6,9, 10, 100

    243


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 1,003 ✭✭✭Ciaran


    Niska wrote: »

    4,5,6,9, 10, 100

    243
    ((100/5) + 4) * 10 + 9 - 6 = 243

    1 4 6 8 9 25
    473


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 759 ✭✭✭wijam


    Ciaran wrote: »
    1 4 6 8 9 25
    473
    Closest I can get


    9 + 8 + 6 - 4 = 19
    25 * 19 = 475
    475 - 1 = 474


    N 3 5 6 7 10 50
    T 661


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 3,365 ✭✭✭death1234567


    wijam wrote: »
    N 3 5 6 7 10 50
    T 661

    (10 + 3) * 50 = 650 + 5 + 6 = 661.

    N: 1 3 5 7 9 75
    T: 933


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 26 Green_Zero


    (10 + 3) * 50 = 650 + 5 + 6 = 661.

    N: 1 3 5 7 9 75
    T: 933

    75 * 5 = 375
    7 * 9 = 63
    375 - 63 - 1 = 311
    311 * 3 = 933

    N: 75, 25, 10, 9, 7, 2
    T: 476


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 3,476 ✭✭✭vandriver


    Green_Zero wrote: »
    75 * 5 = 375
    7 * 9 = 63
    375 - 63 - 1 = 311
    311 * 3 = 933

    N: 75, 25, 10, 9, 7, 2
    T: 476
    25*10=250
    9*7=63
    75-63=12
    250-12=238
    238*2=476

    1,5,9,75,50,10

    853


  • Advertisement
  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 610 ✭✭✭Clauric


    vandriver wrote: »
    Green_Zero wrote: »
    75 * 5 = 375
    7 * 9 = 63
    375 - 63 - 1 = 311
    311 * 3 = 933

    N: 75, 25, 10, 9, 7, 2
    T: 476
    25*10=250
    9*7=63
    75-63=12
    250-12=238
    238*2=476

    1,5,9,75,50,10

    853

    853 is not possible (I don't think)
    Closest I can get is 854

    5 + 1 = 6
    9 * 6 = 54
    75 * 10 = 750
    750 + 50 +54 = 854

    If correct and not possible:

    5, 6, 7, 8, 10, 25        853


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 14,967 ✭✭✭✭The Lost Sheep


    Clauric wrote: »
    853 is not possible (I don't think)
    Closest I can get is 854

    5 + 1 = 6
    9 * 6 = 54
    75 * 10 = 750
    750 + 50 +54 = 854

    If correct and not possible:

    5, 6, 7, 8, 10, 25 853
    1 away is closest. 853 not possible

    25 x 7 = 175 - 6 = 169 x 5 = 845 + 8 = 853


    1, 4, 5, 7, 50, 75
    863


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 603 ✭✭✭eoins23456


    1 away is closest. 853 not possible

    25 x 7 = 175 - 6 = 169 x 5 = 845 + 8 = 853


    1, 4, 5, 7, 50, 75
    863

    (50 + 75) -1 = 124
    124 * 7 -5 = 863

    4,9,6,7,25,75
    677


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 8,560 ✭✭✭K.Flyer


    eoins23456 wrote: »
    4,9,6,7,25,75
    677

    25 x 4 =100
    100 x 6 = 600 + 75 = 675
    675 + 9 = 684 - 7 = 677

    4, 5, 8, 9, 15, 75.
    478.

    Edit:
    Sorry, after just looking at the o.p. on the original thread, and I see I have made a mistake by using "15".
    So, I will substitute 15 for 7.

    Using my original formula, which I hope is in keeping with the spirit of the game...

    4, 5, 7, 8, 9, 75.

    406.


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 5,480 ✭✭✭Chancer3001


    K.Flyer wrote: »
    25 x 4 =100
    100 x 6 = 600 + 75 = 675
    675 + 9 = 684 - 7 = 677

    4, 5, 8, 9, 15, 75.
    478.

    Edit:
    Sorry, after just looking at the o.p. on the original thread, and I see I have made a mistake by using "15".
    So, I will substitute 15 for 7.

    Using my original formula, which I hope is in keeping with the spirit of the game...

    4, 5, 7, 8, 9, 75.

    406.

    75+7 = 83

    83x5 = 415

    -9 = 406.

    Next

    1 3 3 4 10 25

    T- 671


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 71,799 ✭✭✭✭Ted_YNWA


    Next

    1 3 3 4 10 25

    T- 671

    =(10 - 1)*3*25 -4

    =27 * 25 - 4

    =675 - 4

    = 671


    1, 7, 8, 9, 25, 75

    417


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 6,646 ✭✭✭dobman88


    Ted_YNWA wrote: »
    =(10 - 1)*25 -4

    =27 * 25 - 4

    =675 - 4

    = 671


    1, 7, 8, 9, 25, 75

    417

    75 - 25 = 50

    50 * 8 = 400

    9 + 7 + 1 = 17

    400 + 17 = 417

    2 4 5 6 50 75

    634


  • Registered Users, Registered Users 2 Posts: 8,560 ✭✭✭K.Flyer


    K.Flyer wrote: »

    4, 5, 7, 8, 9, 75.

    406.

    75+7 = 83

    83x5 = 415

    -9 = 406.

    You forgot to use the "4" and the "8"

    Solution was
    (9 x 7 = 63) + (5 x 75 = 375) - (8 x 4 = 32) = 406


  • Registered Users, Registered Users 2, Paid Member Posts: 16,274 ✭✭✭✭Pherekydes


    K.Flyer wrote: »
    You forgot to use the "4" and the "8"

    Solution was
    (9 x 7 = 63) + (5 x 75 = 375) - (8 x 4 = 32) = 406

    It isn't a requirement to use all the numbers.


  • Advertisement
  • Registered Users, Registered Users 2, Paid Member Posts: 16,274 ✭✭✭✭Pherekydes


    dobman88 wrote: »
    2 4 5 6 50 75

    634

    (2*50+5)*6+4 = 634

    T: 896

    N: 25, 10, 8, 5, 3, 1


Advertisement