Post Reply  
 
 
Thread Tools Search this Thread
23-11-2020, 22:48   #3376
wally79
Registered User
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,367
Quote:
Originally Posted by Wanderer2010 View Post
25*3*9=675-7-4=664

8 5 1 9 2 7
543
(7*9)+5=68*8=544-1=543

2 3 6 7 8 25

444
wally79 is online now  
Advertisement
24-11-2020, 14:36   #3377
Clauric
Registered User
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 581
Quote:
Originally Posted by wally79 View Post
(7*9)+5=68*8=544-1=543

2 3 6 7 8 25

444
7 + 8 + 3 = 18
18 * 25 = 450
450 - 6 = 444

QED

Numbers:
1, 3, 5, 5, 7, 9

Target:
852
Clauric is offline  
25-11-2020, 22:08   #3378
Wanderer2010
Registered User
 
Wanderer2010's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,690
Quote:
Originally Posted by Clauric View Post
7 + 8 + 3 = 18
18 * 25 = 450
450 - 6 = 444

QED

Numbers:
1, 3, 5, 5, 7, 9

Target:
852
9+3=12
7*(5+5)=70+1=71
12*71=852

6 8 1 3 9 8
793
Wanderer2010 is offline  
01-12-2020, 10:02   #3379
Niska
Registered User
 
Niska's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,822
Quote:
Originally Posted by Wanderer2010 View Post

6 8 1 3 9 8
793
(8 + 3 ( * 8 = 88 *9 = 792 +1 = 793

=======================

2, 4, 5, 8, 9, 50

Target: 652
Niska is online now  
Thanks from:
01-12-2020, 10:36   #3380
Wanderer2010
Registered User
 
Wanderer2010's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,690
Quote:
Originally Posted by Niska View Post
(8 + 3 ( * 8 = 88 *9 = 792 +1 = 793

=======================

2, 4, 5, 8, 9, 50

Target: 652
(9+4)*50=650+2=652

50 7 4 9 1 3
622
Wanderer2010 is offline  
Thanks from:
Advertisement
01-12-2020, 10:55   #3381
Niska
Registered User
 
Niska's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,822
Quote:
Originally Posted by Wanderer2010 View Post
50 7 4 9 1 3
622
50 + 7 + (4 * 3) [12] = 69 *9 = 621 + 1 = 622

===============
Aside, quick-tip: If there is a 9 in the problem:

A number is divisible by 9 if the sum of it's digits is divisible by 9. If the sum is not divisible by 9, you can still use the sum to see how far away the target is from 9.

Eg: 622 -> 6 +2 +2 = 10 - not divisible by 9, but just 1 away. So we know 622 -1 is divisible by 9. So 622 -1 = 621. 6 + 2 +1 = 9. (621 / 9 = 69)

Ex2 - 754 -> 7 +5 +4 = 16 (Not divisible, but 2 away from 18 which is) so 754 + 2 = 756 (7 + 5+ 6 = 18, divisible by 9. 756 / 9 = 84)
===============

2,5, 9, 25, 50, 100

target: 725
Niska is online now  
(2) thanks from:
01-12-2020, 13:10   #3382
Wanderer2010
Registered User
 
Wanderer2010's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,690
Quote:
Originally Posted by Niska View Post
50 + 7 + (4 * 3) [12] = 69 *9 = 621 + 1 = 622

===============
Aside, quick-tip: If there is a 9 in the problem:

A number is divisible by 9 if the sum of it's digits is divisible by 9. If the sum is not divisible by 9, you can still use the sum to see how far away the target is from 9.

Eg: 622 -> 6 +2 +2 = 10 - not divisible by 9, but just 1 away. So we know 622 -1 is divisible by 9. So 622 -1 = 621. 6 + 2 +1 = 9. (621 / 9 = 69)

Ex2 - 754 -> 7 +5 +4 = 16 (Not divisible, but 2 away from 18 which is) so 754 + 2 = 756 (7 + 5+ 6 = 18, divisible by 9. 756 / 9 = 84)
===============

2,5, 9, 25, 50, 100

target: 725
Thanks for the tip, you are after speeding up this thread!

(50÷2)+(9-5)=29*25=725

8 6 2 2 10 7
503
Wanderer2010 is offline  
Thanks from:
01-12-2020, 13:56   #3383
Niska
Registered User
 
Niska's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,822
Quote:
Originally Posted by Wanderer2010 View Post

8 6 2 2 10 7
503
No 9!

(6 * 10) = 2 = 62 *8 = 496 +7 = 503

=====================

2,6,6, 8, 10, 50

target: 922
Niska is online now  
01-12-2020, 14:42   #3384
wally79
Registered User
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,367
Quote:
Originally Posted by Niska View Post
No 9!

(6 * 10) = 2 = 62 *8 = 496 +7 = 503

=====================

2,6,6, 8, 10, 50

target: 922
50+(6*8)-6=92*10=920+2=922

3 3 5 6 9 25

711
wally79 is online now  
Advertisement
01-12-2020, 17:50   #3385
Wanderer2010
Registered User
 
Wanderer2010's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,690
Quote:
Originally Posted by wally79 View Post
50+(6*8)-6=92*10=920+2=922

3 3 5 6 9 25

711
25*3=75
6-(5-3)=4
(75+4)*9=711

8 7 2 4 6 7
754
Wanderer2010 is offline  
02-12-2020, 14:10   #3386
GTTDI GOD
Registered User
 
GTTDI GOD's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 747
Quote:
Originally Posted by Niska View Post
===============
Aside, quick-tip: If there is a 9 in the problem:

A number is divisible by 9 if the sum of it's digits is divisible by 9. If the sum is not divisible by 9, you can still use the sum to see how far away the target is from 9.

Eg: 622 -> 6 +2 +2 = 10 - not divisible by 9, but just 1 away. So we know 622 -1 is divisible by 9. So 622 -1 = 621. 6 + 2 +1 = 9. (621 / 9 = 69)

Ex2 - 754 -> 7 +5 +4 = 16 (Not divisible, but 2 away from 18 which is) so 754 + 2 = 756 (7 + 5+ 6 = 18, divisible by 9. 756 / 9 = 84)
===============
It also works for 3 and 6, if the sum is even then it is divisible by 6, the more you know!
GTTDI GOD is offline  
(2) thanks from:
07-12-2020, 15:43   #3387
Niska
Registered User
 
Niska's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,822
Quote:
Originally Posted by Wanderer2010 View Post

8 7 2 4 6 7
754
(8 +6) * 4 = 56 +2 = 58 * (6 + 7)[13] = 754

============================

3, 5, 5, 7, 8, 10

Target: 478
Niska is online now  
07-12-2020, 19:04   #3388
Wanderer2010
Registered User
 
Wanderer2010's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,690
Quote:
Originally Posted by Niska View Post
(8 +6) * 4 = 56 +2 = 58 * (6 + 7)[13] = 754

============================

3, 5, 5, 7, 8, 10

Target: 478
Hard luck on my puzzle. Im afraid I only had a single 6 in it. Here is another way around it:

7*8=56+2 = 58*(7+6) =754

Your puzzle:

8*5 = 40+7 = 47*10 = 470+5+3 = 478

100 8 5 4 4 1
657
Wanderer2010 is offline  
Thanks from:
08-12-2020, 15:20   #3389
Niska
Registered User
 
Niska's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,822
Quote:
Originally Posted by Wanderer2010 View Post
Hard luck on my puzzle. Im afraid I only had a single 6 in it. Here is another way around it:

7*8=56+2 = 58*(7+6) =754
Bit of a brain fart there - sorry.

Quote:
Originally Posted by Wanderer2010 View Post
100 8 5 4 4 1
657
100 + (8 * 4) = 132 * 5 = 660 - 4 + 1 = 657

======================

6, 7, 9, 10, 50, 100

Target: 589
Niska is online now  
Thanks from:
08-12-2020, 18:52   #3390
Wanderer2010
Registered User
 
Wanderer2010's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,690
Quote:
Originally Posted by Niska View Post
Bit of a brain fart there - sorry.



100 + (8 * 4) = 132 * 5 = 660 - 4 + 1 = 657

======================

6, 7, 9, 10, 50, 100

Target: 589
6*100=600
7-(50/10)=2+9=11
600-11=589

25 6 3 7 5 4
661
Wanderer2010 is offline  
Post Reply

Quick Reply
Message:
Remove Text Formatting
Bold
Italic
Underline

Insert Image
Wrap [QUOTE] tags around selected text
 
Decrease Size
Increase Size
Please sign up or log in to join the discussion

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search



Share Tweet